Kaszel suchy jest jedną z bardziej dokuczliwych przypadłości. Zazwyczaj powoduje on podrażnienia błon śluzowych gardła, a także może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Syropy na kaszel suchy są szeroko rekomendowane. Jednak czy faktycznie pomagają?
Jak działa syrop na kaszel suchy?
Syropy przeciwkaszlowe bez recepty z jednej strony traktowane są jako natychmiastowe ukojenie, zaś z drugiej jako preparaty placebo. Warto jednak mieć na uwadze to, że specyfika ich działania faktycznie warunkuje ulgę w dolegliwościach. Przede wszystkim, zawarte w preparatach substancje mają hamować odruch kaszlowy.
Syrop na suchy kaszel co do zasady nie rozpuszcza zalegającej w płucach wydzieliny, gdyż ona się tam nie gromadzi w przebiegu tej dolegliwości. W tym przypadku działanie tego syropu skupia się na łagodzeniu podrażnień błony śluzowej, a także na jej odpowiednim nawilżeniu.
Syrop na suchy kaszel a efekt placebo
Syropy na kaszel suchy hamują odruch kaszlu poprzez działanie centralne lub obwodowe. Jednocześnie aż w 85% infekcji przebiegających z kaszlem suchym, można zaobserwować tzw. efekt placebo. Pozostałe 15% działania preparatu wynika ściśle z zastosowania w nim substancji czynnych. Na czym więc polega wspomniany efekt placebo?
Otóż okazuje się, że odwołuje się on do podświadomości pacjentów. Są oni przekonani o sukcesywnym działaniu syropu, a co za tym idzie, próbują oni samodzielnie powstrzymać odruch kaszlu. To z kolei prowadzi do ustąpienia uporczywych dolegliwości.
Nie można jednak zaprzeczyć temu, że dobry syrop na suchy kaszel będzie efektywnie łagodził podrażnienia śluzówki i zagwarantuje jej optymalne nawilżenie.
Co daje regularne stosowanie syropu na suchy kaszel w przebiegu infekcji?
Podsumowując, stosowanie syropu na suchy kaszel jest jak najbardziej zasadne. Jest to preparat, który mimo wszystko doprowadzi do zmniejszenia częstotliwości napadów kaszlu, a także zregeneruje śluzówkę.
Łagodzi on także wszelkie podrażnienia gardła, a także daje „odpocząć” mięśniom przepony. Zazwyczaj syropy na suchy kaszel bazują na wyciągach i ekstraktach roślinnych, to z kolei sprawia, że ich stosowanie jest bezpieczne i rzadko kiedy powoduje dolegliwości uboczne. Mimo wszystko preparaty te powinny być stosowane zawsze zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub producenta, które można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.