PASMO AUTORSKIE

Odcienie Art Rocka
PIĄTEK 18.00 – 20.00
„Odcienie art rocka” to audycja pokazująca różne odcienie i barwy szeroko pojętego rocka progresywnego. To przepastny ocean różnych dźwięków, którymi możemy się zachwycać oraz wykonawców pochodzących z różnych zakątków świata. Znajdziemy w niej artystów dopiero co debiutujących, a także uznanych i działających na rynku muzycznym od wielu, wielu lat.
Prowadzący: Zbigniew Banasiak
odcienieartrocka@radiopraga.pl

Ukrainka w Warszawie
Привіт! Якщо ти шукаєш на радіо не нудні думки та розповіді про життя в Польщі,то запрошую на мій радіо-єфір Українка в Варшаві.Мене звати Діана,я приїхала сюди з Запоріжжя.На єфірі буду говорити про свій досвід життя у Варшаві,як знайомитись з людьми та як проводити час.
Та підіймати інші цікаві для україночок питання) Єфір буде проходити кожний четверг о 18.00 на radiopraga.pl. Запрошую та чекаю усіх бажаючих.
Dzień dobry! Jeśli szukacie w radiu niebanalnych myśli i opowieści o życiu w Polsce, to zapraszam na moją audycję radiową Ukrainka w Warszawie. Mam na imię Diana, przyjechałam do Polski z Zaporoża. Na antenie opowiem o moim doświadczeniu życia w Warszawie, o tym jak poznawać ludzi i jak spędzać czas.
A także wiele innych tematów ciekawych dla Ukrainek! Audycja będzie się odbywać w każdy czwartek o 18.00. Zapraszam i czekam na wszystkich.

Kultura w eterze
sobota 18.00 – 21.00
Paulina Piziorska zaprasza na audycję: Kultura w eterze.
Sobota od 18.00 do 21.00
Misz masz kulturowy – literatura, kino, teatr i społeczeństwo w mniej i bardziej kulturalnej odsłonie. Wszystko to, co mnie porusza i co napędza do działania lub wybija z rytmu.
„Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – Izaak Newton
O mnie: Miłośniczka literatury pięknej, muzyki sentymentalnej, kina w każdej postaci oraz teatru ambitnego i oddziałującego na wszystkie zmysły z naciskiem na estetyczny. Wielbicielka psychologii relacji, samoświadomości i świętego spokoju. Filolog klasyczna i polska, była youtuberka, obecnie pijarowiec.

Zmierz się z tym!
poniedziałek 14.00 – 17.00
Pomysłodawczynią i opiekunką programu „Zmierz się z tym” jest redaktorka Karina Grygielska, która prowadzi audycję od grudnia 2020 roku we współpracy z zespołem z warszawskiej Agencji Face it!
W „Zmierz się z tym” rozmawiamy o sprawach, które dotyczą nas wszystkich, poruszając tematy społeczne, biznesowe, związane ze stylem życia i szeroko pojętą kulturą. „Zmierz się z tym” to przestrzeń dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i zainspirowania innych – bez oceniania, bez narzucania – zgodnie z ich własnym przekonaniem.
Premierowe odcinki programu odbywają się co poniedziałek w godzinach 14:00-17:00, powtórki w soboty od 9.00

Czas DJ-ów
piątki 15.00 – 18.00
Czas DJ-ów, czyli czas który DJ okazuje słuchaczom i zaproszonym gościom, w tym oczywiście DJ-om. Muzyka polska i z całego świata. Nie zamykam się na jeden nurt, po mojej audycji można się spodziewać praktycznie wszystkiego.
Audycję współtworzą Ewelina Kamińska, Karol Michalak, Norbert Adamczyk, i Małgorzata Kieliszczyk jako kącik CZAS DJ-ÓW MEANDRACH ŻYCIA

Otwarty Mikrofon
poniedziałek od 13:00
Program Otwarty Mikrofon Piotra Kołodziejczyka jest poświęcony sprawom naszego życia codziennego. Znajdziemy w nim zarówno dobry humor, jaki wywiady z największymi gwiazdami naszej sceny muzycznej. W programie jest również sekcja zdrowie i relaks, w której gościć będą specjaliści od zdrowego żywienia, medycyny i inne ciekawe osobistości naszego życia społecznego.
Krótko mówiąc: dla każdego coś miłego.
Serdecznie zapraszamy w każdy poniedziałek od 13.00 oraz na powtórki we środę od 17.00 i w niedzielę od godziny 20.00 .

Do innego świata
niedziela, godz. 11:00 – 14.00
Słowem, muzyką, odczuwaniem wszystkimi zmysłami można tworzyć nowe światy, inspirować, dawać, brać…
Każdy tworzy własny świat i ma coś do dania innym. Wystarczy to znaleźć. Lubimy szukać niezwykłości w zwykłym. Co nam w duszy zagra, bo przecież wszystko ma swój rytm i jest muzyką.
Poszukajmy razem niezwykłości w zwykłym.
Zapraszamy 🙂
Agnieszka i Paweł Zemła

Diabelstwo On Air
Sobota 11:30 - 14:00
Tematyka audycji oscyluje wokół moich pasji, dobrej muzyki, kultury, moich marzeń. Nie zabraknie gości, którzy inspirują!
O mnie…
Fotograf, Redaktor Naczelna. Dusza animistyczna, podążająca własnymi ścieżkami. Tańczę tak, jak mi w duszy gra. Czasami charakterna, czasami potulna.

Muzyka nocnych marków
od poniedziałku do piątku od 0:30 do 5:00
Jesteś nocnym markiem? Najlepiej czujesz się nocą? Odpoczywasz przy dźwiękach muzyki mrocznej, a stęchlizna rodem ze starej piwnicy nie jest Tobie straszna? Świetnie!
Mamy propozycję dla Ciebie – Muzyka Nocnych Marków!
Przygotowaliśmy w naszym repertuarze najbardziej smakowite kąski! Nie zabraknie przy tym starego, old schoolowego grania!

Eurodance
Sobota 14.00 – 16.00
Od dzieciństwa lubię muzykę a szczególnie taneczną: Eurodisco, Italo oraz spacesynth. Dorastałem z hitami dyskotek lat ’80tych. Teraz dzielę się moją pasją – w autorskim programie Eurodance w radiu praga. Prezentuję w utwory w całości; miksy, maxi single, covery i remiksy wielu przebojów. Informacje na temat karier i biografie wykonawców.

Radiowid
śRODA 20 .00 - 23.00
Audycja / pasmo „Radiowid” to kontynuacja tradycji RRI Radiowid, tworzona przez osoby pielęgnujące słowiańskie, europejskie i światowe tradycje, wierzenia i kulturę. Na „Radiowid” składają się podcykle: „Słowiańska i nie tylko Podróż Muzyczna”, „Etnofonograf”, „Muzyczna Mapa Jaremy”, „Metalowa Archeologia Muzyczna”, „Elektrowóz” i „Trasbus”. Prowadzi ekipa: DJ Vilcinescu, DJ Stront, DJ Pepe, DJ Diovis oraz gościnnie DJ Ginia i DJ Lędzian.

Rozsypaniec
Wtorek 20.00- 22.00
Rozsypaniec to góra w Bieszczadach i festiwal, a w audycji to muza różnorodna,
wędrówka po stylach, gatunkach i latach, od elektordance po jazz, rock, muzykę świata, przypadkowo rozsypane płyty….

MUZYCZNA WYPRAWA DO LORIEN
PONIEDZIAŁEK 21 .00 - 23.30
prowadzi 🎙️ Patrycja Cegielska (Elficzka)
Na mapie muzycznej wyprawy możecie się spodziewać klimatów miedzy innymi : irlandzkie, celtyckie, gothic, metalowe, rockowe, punk rockowe, folkowe, i muzyka filmowa a w tą wyjątkową i magiczną muzyczną podróż zabierze was Elficzka więc spakujcie plecak pozytywnej energii i moc humoru.

Psychobiologia
Luźne Jeansy
CZWARTEK 17.00 i 18.00
Psychobiologia – przygoda z emocjami i nie tylko.
Co nam w emocjach, głowach, w ciele gra a czego nie umiemy odszyfrować a co przekładamy na trudności i choroby w ciele
O tym w czwartki o 17.00 na antenie Radiapraga.pl
Zaraz po tym moje Luźne Jeansy – rozmowy warte refleksji
Zapraszam na niezwykła przygodę z samym sobą i swoimi emocjami, z zaklęciami, programami, schematami z przodkami którzy z wielu drobnych spraw i ludzkich emocji poczynili tajemnice.
Agnieszka Polewczyk
miłośniczka słońca, tańca, sportu, uśmiechu, życia pełna piersią, odkrywająca warstwy cebuli w swoim życiu jak Osiołek ze Shrerka. DO czego i Was zapraszam serdecznie.
Prowadzę warsztaty, wykłady oraz sesje.

ExDxW
PIĄTEK 20 .00 - 22.00
ExDxW, czyli Ekstremalna Dawka Wrzasku, to program autorski, który prowadzi mało komu znany znawca decybeli – Kurt Kapolo. To właśnie on przedstawia Wam dźwiękową historię muzyki ekstremalnej, obejmującą lata 1969-2029. Jego audycja pozbawiona jest logiki, nudy, gadaniny i partaniny, więc trzeba koniecznie jej słuchać!
ExDxW – startuje w każdy piątek o godzinie 21.00, w RadioPraga.pl

Moje Życie z FAS
ŚRODA 16.00-17.00
Katarzyna Liszcz – Asystentka Redaktora Portalu Rampa – Pokonujemy Bariery , na co dzień zmagam się z: alkoholowym zespołem płodowym FAS, z cukrzycą, z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Pomimo swoich dolegliwości: jestem asystentką Redaktora Portalu Rampa, autorką bloga
co-dziennik życia z FAS i jestem mamą rebornową Amelki, a 10 listopada adoptowałam pieska Bubka
W audio blogu , będę wam przybliżać jak wygląda codzienność życia z FAS
pozdrawiam serdecznie Katarzyna Liszcz

Posłuchaj to do Ciebie
czwartek 19.00–20.00
„Posłuchaj to do Ciebie” to krótka, aczkolwiek bardzo intensywna podróż po zakamarkach muzyki alternatywnej. Jeśli punk / indie rock / hc / post punk / dark wave to Twoje klimaty, to w audycji na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Zajrzyj także na www.facebook.com/ToDoCiebie
notka: Marcin „Dysiek” Dyś muzyk, basista, doktor nauk historycznych Autor książki „Oczami rockmana – Polska i świat w tekstach polskich twórców rockowych lat ’80 i ’90 XX wieku” oraz szeregu innych artykułów dotyczących polskiej sceny alternatywnej. Prowadzi blog muzyczny „Posłuchaj to do ciebie” oraz sale prób i studio nagrań Próbówka Music House.

W Płynie Kultura
poniedziałek 18.00–19.00
W tej audycji spojrzymy na historie trunków z całego świata i ich wpływu na kulturę krajów z całego świata. Od pierwszych destylatów do dzisiejszych wódek, whiskey I innych trunków procentowych oraz przesmacznych koktajli, czyli historia I kultura przez pryzmat kropli płynu, a to wszystkie muzyką lapidarną, szeroką jak gama smaków które można w tym temacie spotkać
Prowadzić będzie Kacper Rynecki, przewodnik w Muzeum Polskiej Wódki, miłośnik natury, kultury i chemii.
Zapraszam serdecznie, spojrzymy na trunki pod trochę innym kątem niż zwykle 🙂

Audycja Folkomat
czwartek 15.00–16.00
W każdy czwartek od 15:00 do 16:00: wieści ze świata folku, wywiady z muzykantami i kapelami oraz inne smaki z krajowej i światowej sceny folk/etno.
DJ Ginia
Z wykształcenia etnolog, autorka pracy magisterskiej o Bazylim Albiczuku, podlaskim malarzu ogrodów. Najbardziej interesuje ją sztuka ludowa, nieprofesjonalna i ich pogranicza oraz artyści, których twórczość nie ulega jednoznacznym klasyfikacjom. Od ponad dwóch dekad słuchaczka koncertów i obserwatorka rozwoju sceny folk i etno w Polsce. Radiowo związana z ekipą „Pasma Radiowid”. Miłośniczka kotów, polskich gór i technik śpiewu tradycyjnego

Audycja Fonosynteza
czwartek 22.00–24.00
Fonosynteza to muzyczna podróż przez klimaty zawierające się w szeroko pojętej nieoczywistej muzyce elektronicznej. Od tej najbardziej klasycznej starej dobrej krautowej elektroniki, czy szkoły berlińskiej przez new romantic czy synthwave, aż po retrowave i postambient. Ale to także noise, martial industrial, dark folk, illbient czy nawet dungeon synth. Swoje miejsce znajdzie tu także muzyka neoklasyczna a nawet niektóre odcienie jazzu i wszelkie inne przejawy twórczości która w dowolny sposób kojarzyć się może z elektroniką, syntezatorami, samplerami, romplerami czy innym eksperymentowaniem z dźwiękiem. Również na innych instrumentach…

Grzegorz Benda 1954 - 2015
Dziś w nocy odszedł od nas Grzegorz Benda.
Człowiek o wielkim sercu, posiadacz wyrazistego charakteru, dziennikarz, mentor, pasjonat, nauczyciel,
ale przede wszystkim nasz przyjaciel, bez którego radiopraga.pl nie zaistniałoby.
Od ponad dwudziestu lat Grzegorz z konsekwencją realizował swoją radiową pasję, w szczególności promując i rozdając dobrą muzykę w „Rockowej 13”, która na naszej antenie pojawiła się półtora roku temu.
Ciężko jest znaleźć słowa opisujące ogrom straty która właśnie nas spotkała. Mamy nadzieję że gdzieś tam czeka na Ciebie wolne miejsce w ramówce. Spoczywaj w pokoju!
Redakcja

Piotra Szygalskiego wspomina Andrzej Rossa
28 marca zmarł nagle Piotr Szygalski, dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej. Prowadził programy m.in. na antenie TVP 2, TVP Kultura, TVP HD, Rozgłośni Harcerskiej, Radia Wawa, Radia Praga; współpracował z „Playboyem”, „Machiną”, „Maximem” czy Wirtualną Polską. Żegnamy naszego przyjaciela.
To zawsze musiało być miejsce w pierwszych rzędach, nie ważne czy to był pokaz prasowy studenckiej etiudy czy galowa premiera z udziałem gwiazd. A niewielka wada wzroku była tu zapewne tylko pretekstem. Najmniejszy detal filmu miał przecież kluczowe znaczenia – kolor rękawiczek Ryana Goslinga w „Drive”, dyskretny grymas kobiety w duńskim dramacie psychologicznym czy szczegół architektoniczny w najnowszym Bondzie. Wszystko można było potem wykorzystać w wywiadzie, przekuć w smaczną anegdotkę w programie, a – przede wszystkimi – można było godzinami analizować w rozmowach.
Ale zanim powstała zapowiedź filmowa lub zarys wywiadu, w nieodłącznym notesie miękkim ołówkiem trzeba było zapisać jakiś szkic, czasem choćby jeden trop, czy przeczytaną właśnie myśl. Bo żadne zadane pytanie nie mogło być sztampowe, komentarz wtórny, a puenta banalna. Wszystkie zdania musiały lśnić. Sztampa to dla Szygala było największe tabu, a brak polotu w wywiadzie – niewybaczalny błąd. Każda fraza musiała mieć ten charakterystyczny sznyt, przemycać pythonowski żart – zawsze z lekko szelmowskim uśmiechem. Czy to na festiwalowej gali, przed telewizyjną kamerą, w radiowym studio, czy podczas kameralnego spotkania z twórcami.
Ta sama metodyczna pedanteria obowiązywała na festiwalach – wczesna pobudka, bo przecież seanse startowały z samego rana. Łyk kawy i można było rozpocząć filmowy maraton – dokumenty, fabuły, animacje. Klasyka, nowa fala, kino gatunkowe. Minimum trzy seanse dziennie. A wieczorem w festiwalowym klubie dopiero rozkręcało się życie, gęstniał tłum i „sytuacja robiła się baśniowa”. Zawsze można z kimś było przybić piątkę, skrzyżować polemiczne kopie, wbić celną szpilę i dokonać szybkiego przeglądu filmowych aktualności. Albo trwającej do rana filmoznawczo-towarzyskiej wiwisekcji, bo Szygal oglądał po prostu wszystko. A i w branży znał niemal wszystkich.
Czasu nie mogło też zabraknąć na codzienny rytuał. Gruntowna prasówka bez chodzenia na skróty – od „Wyborczej” po „Nasz Dziennik”, od „Przeglądu” po „Do rzeczy”, równo szły dzienniki i tygodniki wszelkiej maści, a na deser koniecznie „Przegląd sportowy”. Felietony, analizy, polemiki, Lis, Ziemkiewicz, Hartmann, Terlikowski – Szygal był medialnie wszystkożerny, w końcu, jak sam mawiał, porządny dziennikarz musi czytać wszystko. I koniecznie, żeby te wszystkie periodyki zawsze były pod ręką – kilka metrów sześciennych domowych archiwów (inspektor ppoż. dostałby zawału).
I nawet, gdy już trochę przestawał się wyrabiać na życiowych zakrętach, to nie zwalniał tempa. A dłuższe niż zwykle noce mniej marnował na sen, a bardziej wykorzystywał na nadrobienie prasowych zaległości, obejrzenie kolejnego serialu czy filmu. Choć powoli kolor tego filmu blakł, rwała się klisza.
No a potem jeszcze ten wredny wirus, wymuszający dystans między ludźmi. To było całkowicie sprzeczne z jego naturą. Ulubiony przez niego Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany. Kina zamknięte na głucho, bezterminowo zawieszone pokazy. Tego było już naprawdę za wiele…