Teraz na antenie:

PASMO AUTORSKIE

Odcienie Art Rocka - archiwum

PIĄTEK 18.00 – 20.00

 

 „Odcienie art rocka” to audycja  Zbigniewa Banasiaka, która odszedł od nas w kwietniu 2024 roku.  W naszym radio wyemitował ponad 100 audycji, w których niezwykle barwnie opowiadał o muzyce art rockowej oraz grał jej naj znamienitszych wykonawców. . W hołdzie dzieła Zbyszka, jego audycję będziemy nadal grać już jako archiwum. Powtórka każdej tej audycji w niedzielę wieczorem. 

 

Dzień Dobry w RadioPraga.pl
Jazz Siesta
Co lepsze kawałki...

Poniedziałek - Piątek 10-15

Dzień Dobry w Radio Praga pl to audycja o sprawach lokalnych, gdzie m.in prezentuję materiały – wywiady, wypowiedzi, relacje i reportaże dotyczące bieżących spraw z pogranicza ekonomii oraz spraw społecznych. 

Jazz Siesta grana od 12.00 audycja poświęcona muzyce jazz. Prezentuję tam wybrane sety poświęcone poszczególnym artystom i projektem tego wspaniałego nurtu. 

Co lepsze kawałki od 13.30 to zestaw najlepszych rock&roli świata. Bez zbędnej gadki!

Zapraszam. Damian Sawicki 

Backstage Szarpidruta

Niedziela 18.00 – 20.00

Audycja Backstage prowadzona przez Agatę Pawłowicz ma 9 letnia tradycje w różnych rozgłośniach internetowych. Niezmiennie na Backstage występują zespoły polskie, podziemne i niezależne. Autorka programu postawiła sobie za misję promocję takich zespołów, które rzadko pojawiają się w mediach, natomiast wyróżniają się wielkim zaangażowaniem a często i poświeceniem ich członków. We wspieraniu podziemia partneruje Agacie portal Szarpidrut.pl czego hybrydą jest właśnie audycja Backstage Szarpidruta.

Zmierz się z tym!

poniedziałek 15.00 – 17.00

Pomysłodawczynią i opiekunką programu „Zmierz się z tym” jest redaktorka Karina Grygielska, która prowadzi audycję od grudnia 2020 roku we współpracy z zespołem z warszawskiej Agencji Face it!

 W „Zmierz się z tym” rozmawiamy o sprawach, które dotyczą nas wszystkich, poruszając tematy społeczne, biznesowe, związane ze stylem życia i szeroko pojętą kulturą. „Zmierz się z tym” to przestrzeń dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia i zainspirowania innych – bez oceniania, bez narzucania – zgodnie z ich własnym przekonaniem.

Premierowe odcinki programu odbywają się co poniedziałek w godzinach 14:00-17:00, powtórki w soboty od 9.00

Czas DJ-ów

piątki 15.00 – 18.00

Czas DJ-ów, czyli czas który DJ okazuje słuchaczom i zaproszonym gościom, w tym oczywiście DJ-om. Muzyka polska i z całego świata. Nie zamykam się na jeden nurt, po mojej audycji można się spodziewać praktycznie wszystkiego.

Audycję współtworzą Ewelina Kamińska, Karol Michalak, Norbert Adamczyk, i Małgorzata Kieliszczyk jako kącik CZAS DJ-ÓW MEANDRACH ŻYCIA


Do innego świata

niedziela, godz. 11:00 – 14.00

Słowem, muzyką, odczuwaniem wszystkimi zmysłami można tworzyć nowe światy, inspirować, dawać, brać…

Każdy tworzy własny świat i ma coś do dania innym. Wystarczy to znaleźć. Lubimy szukać niezwykłości w zwykłym. Co nam w duszy zagra, bo przecież wszystko ma swój rytm i jest muzyką.

Poszukajmy razem niezwykłości w zwykłym.

Zapraszamy 🙂

Agnieszka i Paweł Zemła

 

Diabelstwo On Air

Sobota 11:30 - 14:00

Tematyka audycji oscyluje wokół moich pasji, dobrej muzyki, kultury, moich marzeń. Nie zabraknie gości, którzy inspirują!

O mnie…

Fotograf, Redaktor Naczelna. Dusza animistyczna, podążająca własnymi ścieżkami. Tańczę tak, jak mi w duszy gra. Czasami charakterna, czasami potulna.

Muzyka nocnych marków

od poniedziałku do piątku od 0:30 do 5:00

Jesteś nocnym markiem? Najlepiej czujesz się nocą? Odpoczywasz przy dźwiękach muzyki mrocznej, a stęchlizna rodem ze starej piwnicy nie jest Tobie straszna? Świetnie!

Mamy propozycję dla Ciebie – Muzyka Nocnych Marków!

Przygotowaliśmy w naszym repertuarze najbardziej smakowite kąski! Nie zabraknie przy tym starego, old schoolowego grania!

 

Eurodance

Sobota 14.00 – 16.00

Od dzieciństwa lubię muzykę a szczególnie taneczną: Eurodisco, Italo oraz spacesynth. Dorastałem z hitami dyskotek lat ’80tych. Teraz dzielę się moją pasją – w autorskim programie Eurodance w radiu praga. Prezentuję w utwory w całości; miksy, maxi single, covery i remiksy wielu przebojów. Informacje na temat karier i biografie wykonawców.

Radiowid

śRODA 20 .00 - 23.00

Audycja / pasmo „Radiowid” to kontynuacja tradycji RRI Radiowid, tworzona przez osoby pielęgnujące słowiańskie, europejskie i światowe tradycje, wierzenia i kulturę. Na „Radiowid” składają się podcykle: „Słowiańska i nie tylko Podróż Muzyczna”, „Etnofonograf”, „Muzyczna Mapa Jaremy”, „Elektrowóz”, „Trasbus” i czwartkowa audycja „Folkomat”. Prowadzi ekipa: DJ Vilcinescu, DJ Ginia, DJ Stront, DJ Pepe i obecny duchem DJ Lędzian. 

 

Rozsypaniec

Wtorek 20.00- 22.00

Rozsypaniec to góra w Bieszczadach i festiwal, a w audycji to muza różnorodna,

wędrówka po stylach, gatunkach i latach, od elektordance po jazz, rock, muzykę świata, przypadkowo rozsypane płyty….

 

Sonar Kultury. Zaprasza Ewelina Kotlicka.

Czwartek od godziny 19.00

Audycja radiowa „Sonar Kultury” zajmuje się różnorodnymi formami kultury, od muzyki po architekturę, obrazy i fotografię. Program ten eksploruje wszystko, co można uznać za wytwór kultury, prezentując szerokie spektrum tematów i perspektyw związanych z artystycznym i kulturowym światem.
 
Ewelina Kotlicka jest absolwentką socjologii, co zapewnia jej dogłębną wiedzę na temat struktur społecznych i ich dynamiki. Jej zainteresowania są jednak znacznie szersze niż tylko socjologia. Pasjonuje się fotografią, co pozwala jej uchwycić piękno i złożoność świata wokół nas. Jest również miłośniczką przyrody, z fascynacją zgłębiającą tajemnice fauny i flory. W wolnych chwilach chętnie sięga po reportaże, które oferują jej wnikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia i ludzkie historie. Uwielbia również książki historyczne, które pomagają jej zrozumieć konteksty i tło wielu zjawisk kulturowych. Dzięki swoim szerokim zainteresowaniom i wszechstronnej wiedzy, potrafi w sposób inspirujący i kompleksowy  prowadzić audycję „Sonar Kultury”

Psychobiologia

CZWARTEK 17.00

Psychobiologia – przygoda z emocjami i nie tylko.

Co nam w emocjach, głowach, w ciele gra a czego nie umiemy odszyfrować a co przekładamy na trudności i choroby w ciele

O tym w czwartki o 17.00 na antenie Radiapraga.pl

Zaraz po tym moje Luźne Jeansy – rozmowy warte refleksji

Zapraszam na niezwykła przygodę z samym sobą i swoimi emocjami, z zaklęciami, programami, schematami z przodkami którzy z wielu drobnych spraw i ludzkich emocji poczynili tajemnice.

Agnieszka Polewczyk

miłośniczka słońca, tańca, sportu, uśmiechu, życia pełna piersią, odkrywająca warstwy cebuli w swoim życiu jak Osiołek ze Shrerka. DO czego i Was zapraszam serdecznie.

Prowadzę warsztaty, wykłady oraz sesje.

ExDxW

PIĄTEK 20 .00 - 22.00

ExDxW, czyli Ekstremalna Dawka Wrzasku, to program autorski, który
prowadzi mało komu znany znawca decybeli – Kurt Kapolo. To właśnie
on przedstawia Wam dźwiękową historię muzyki ekstremalnej,
obejmującą lata 1969-2029. Jego audycja pozbawiona jest logiki, nudy,
gadaniny i partaniny, więc trzeba koniecznie jej słuchać!

Moje Życie z FAS

ŚRODA 16.00-17.00

Katarzyna Liszcz –  Asystentka Redaktora Portalu Rampa – Pokonujemy Bariery , na co dzień zmagam się z: alkoholowym zespołem płodowym FAS, z cukrzycą, z dziecięcym porażeniem mózgowym.
Pomimo swoich dolegliwości: jestem asystentką Redaktora Portalu Rampa, autorką bloga
co-dziennik życia z FAS i jestem mamą rebornową Amelki, a 10 listopada adoptowałam pieska Bubka
W audio blogu , będę wam przybliżać jak wygląda codzienność życia z FAS

pozdrawiam serdecznie Katarzyna Liszcz

Tomasz Kossakowski zaprasza!

Tomek w naszym radio prowadzi pasjonujące rozmowy na tematy lokalne, ale nie tylko. Wywiadów Tomka możecie słuchać w audycji Dzień Dobry w Radio Praga. Publikujemy także podcasty z tymi rozmowami. 

To także działacz społeczny-wolontariusz. Współprzewodniczący Koła Praskiego Partii Zielonych. Koordynator Pomocy Humanitarnej w ramach OD

W Płynie Kultura

poniedziałek 19.00–20.00

W tej audycji spojrzymy na historie trunków z całego świata i ich wpływu na kulturę krajów z całego świata. Od pierwszych destylatów do dzisiejszych wódek, whiskey I innych trunków procentowych oraz przesmacznych koktajli, czyli historia I kultura przez pryzmat kropli płynu, a to wszystkie muzyką lapidarną, szeroką jak gama smaków które można w tym temacie spotkać
Prowadzić będzie Kacper Rynecki, przewodnik w Muzeum Polskiej Wódki, miłośnik natury, kultury i chemii.
Zapraszam serdecznie, spojrzymy na trunki pod trochę innym kątem niż zwykle 🙂

Audycja Folkomat

czwartek 15.00–17.00

W każdy czwartek od 15:00 do 16:00: wieści ze świata folku, wywiady z muzykantami i kapelami oraz inne smaki z krajowej i światowej sceny folk/etno.

DJ Ginia

Z wykształcenia etnolog, autorka pracy magisterskiej o Bazylim Albiczuku, podlaskim malarzu ogrodów. Najbardziej interesuje ją sztuka ludowa, nieprofesjonalna i ich pogranicza oraz artyści, których twórczość nie ulega jednoznacznym klasyfikacjom. Od ponad dwóch dekad słuchaczka koncertów i obserwatorka rozwoju sceny folk i etno w Polsce. Radiowo związana z ekipą „Pasma Radiowid”. Miłośniczka kotów, polskich gór i technik śpiewu tradycyjnego

 
CZWARTEK 18.00 - 19.00

Sportowe Horyzonty to miejsce, w którym każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Moim celem w tej audycji jest odczarowanie mało znanych dyscyplin i pokazanie, że mniej znane to wcale nie znaczy, że gorsze. Każdorazowo będę gościł przedstawicielkę lub przedstawiciela
innego sportu i wspólnie wyjaśnimy ze szczegółami na czym polega, jakie cechy osobowościowe należy mieć aby osiągać sukcesy oraz co rozwija i co daje w codziennym
życiu dorosłego człowieka. Bez wątpienia cechą wspólną naszych gości będzie pasja i miłość do sportu. Chciałbym aby dla wielu z Państwa spotkania z nami były nowym otwarciem na
tematykę sportową. Opowiemy o tym czego nie widać na pierwszy rzut oka i mam nadzieję zachęcimy do spróbowania swoich sił. Do usłyszenia na antenie. 

Zaprasza : Kazek Starowicz 

Huśtawka Emocjonalna

Poniedziałek 17.00 – 19.00

Emocje i uczucia.
Są w nas. Jesteśmy z nich wszyscy złożeni. Jak układanki.
 
Dzięki nim czujemy, że żyjemy, albo, że nie żyjemy nawet jeśli trwamy. Pomagają żyć w wielu wymiarach – nawet, jeśli pozostajemy wciąż w tym samym miejscu, w nieprzyjaznych okolicznościach, w trudnym położeniu. Dzięki nim, możemy się przenosić w wyobraźni w różne nowe przestrzenie.
 
Dzięki nim przeżywamy życie głębiej i piękniej.
 
Odpowiednio nazwane i rozpoznane, pomagają zrozumieć to, co się z nami dzieje. Porządkują umysł. Układają myśli.  Ale też emocje nas rozwalają. Targają nami. Uwalniają energię, której czasami nie potrafimy zatrzymać. Wymykają się spod kontroli. Miotają nami, sprawiają, że rozsadza nam głowy.
 
Siła emocji jest niezwykła.
 
Huśtawka emocjonalna to nowy program, który będzie się tworzyć na antenie Radia Praga. Tutaj będziemy sobie emocje rozpoznawać. Uczyć się je nazywać. Uczyć się je uwalniać i oswajać. A wszystko przy dźwiękach cudnej muzyki, która bardzo pomaga czuć emocje bardziej, mocniej, intensywniej.
 
Plan jest taki, że każdy odcinek programu to dwie inne skrajne lub przenikające się emocje na pierwszym planie. Będą opowieści, będą goście, będą wyjaśnienia. Będą dźwięki i interpretacje. Będziemy się huśtać na huśtawce emocjonalnej. I może coś magicznego się zadzieje, z tego wyniknie? Dla nas wszystkich? Może – rozumiejąc emocje bardziej, będziemy potrafili budować lepsze relacje ze sobą. Coś zatrzymać? Coś zmienić? Wiedzieć, kiedy się wycofać, a kiedy zaryzykować i zawalczyć o swoje małe szczęścia?

KROK

Wtorek 19.00 - 20.00

Witaj w „Konkretnych rozmowach o książkach” – programie radiowym, w którym zagłębiamy się w fascynujący świat literatury by poświęcic uwagę nie tylko książkom lecz także ich czytelnikom. Zaproszeni goście dzielą się czytelniczą pasją, opowiadają nam o ulubionych książkach, zdradzają swoje czytelnicze nawyki.

 

Co sprawia, że książka staje się niezapomnianą przygodą? Jak kształtuje nasze myśli i wpływa na rozwój osobisty? W „Konkretnych rozmowach o książkach” eksplorujemy zagadnienia związane z doświadczeniami naszych gości. Razem z nimi odkrywamy, jaką rolę pełnią książki w ich życiu, a także jakie tytuły pozostawiły trwały ślad w ich sercach.

 

Przenośimy się w świat czytelniczych doświadczeń naszych rozmówców w którym każda rozmowa jest podróżą przez różne gatunki literackie. Czytanie to nie tylko forma rozrywki, to także narzędzie do poznawania siebie i świata. W „Konkretnych rozmowach o książkach” stawiamy pytania, które pozwalają zagłębić się w tę fascynującą i intymną relację między książką a czytelnikiem.

Dołącz do nas na antenie, by razem z nami badać świat. „ Konkretne rozmowy o książkach” – dla tych, którzy chcą odkryć, co kształtuje naszą wyobraźnię. Prowadzą Michał Barton i Marcin Sobalski.

Metalowa Archeologia Muzyczna

Czwartek 20.00 – 22.00

Metalowa Archeologia Muzyczna pojawia się w Radio Praga w czwartki między 20:00 a 22:00. To inicjatywa gościnna dla ludzi związanych dawniej albo nadal z szeroko pojętą muzyką metalową. Gramy głównie polski metal z lat 80., 90. i początku XXI wieku, często przypominamy mocno już zapomniane zespoły, ale nie obawiamy się sięgać również po nowych wykonawców, mówimy o koncertach, rozdajemy też sporo różnego rodzaju prezentów w konkursach. Nie-metalowe dźwięki prezentuje w „Puszce Pandory” Piotr Wójcik.

Prowadzenie: red. Diovis i red. Ronve

Nadesłane

Sobota 14-16

Audycja w której prezentujemy debiuty w naszej rozgłośni.

Środa 18.00 – 20.00  

Rava, tak jak katowicka Rawa, to byt, na który składa się bardzo wiele różnych substancji. W ramach tej audycji posłuchasz więc bluesa, ale i nie tylko, bo gwarantuje Ci, że ten stary jak świat gatunek ma się całkiem dobrze i jeszcze nas zaskoczy! Część! Jestem Kamil i zapraszam na chwile relaksu, muzyki i rozmów. Podczas audycji Rava posłuchasz utworów starych i nowych, ciekawych wywiadów, a także dowiesz się co nowego słychać w bluesie oraz bliskich mu gatunkach. Zapraszam. Kamil Ratajczyk. 

RADIOLATORIUM

Wtorek 17.00 - 18.00

W roku 2009 stworzony został jedyny w swoim rodzaju, interaktywny, popularnonaukowy format radiowy. Eksperymentalny program dla sceptyków i pasjonatów nauk ścisłych, w łatwej do przełknięcia porcji wiedzy z zakresu szeroko rozumianych nauk przyrodniczych… Wyjątkowa lekcja do słuchania której zaproszony jest każdy – w wieku od 5 do 105 lat. Radiolatorium to oryginalny autorski program radiowy. To misja popularyzacji nauki i techniki, historii nauki, kultury materialnej a przede wszystkim pasja ludzi ciekawych świata…


Redakcja Radiolatorium to:

Pani Małgosia (Małgorzata Wilczak, prowadząca program). Jest dyplomowanym nauczycielem z patentem, pasją i praktyką. Miłośniczka literatury – głównie popularnonaukowej – muzyki filmowej i podróży, z których przywozi pamiątki rozmaite a edukacyjne zabawki zwłaszcza. Potrafiła w sposób perfekcyjny połączyć wieloletnie doświadczenie pedagogiczne z działalnością w zakresie edukacji nieformalnej i szeroko rozumianej popularyzacji nauki. Oprócz cyklicznej audycji Radiolatorium prowadziła radiowy blok programowy „Noc z Gwiazdami”, poświęcony astronomii, astronautyce i zagadnieniom związanym z badaniem kosmosu.

Pan Paweł (Paweł Pasterz, prowadzący program, autor scenariuszy, odpowiedzialny za montaż programów). Z wykształcenia plastyk i architekt z zamiłowania popularyzator nauki i radiowiec. Pasjonat kultury, nauki i techniki. Kolekcjoner pamiątek kultury materialnej. Uwielbia Gwiezdne Wojny, pojazdy na lądzie i w przestrzeni oraz w miniaturze… lokomotywy, statki kosmiczne, magnetofony szpulowe, generatory wysokonapięciowe i pomoce naukowe czyli technikę w każdej skali. Projektant i konstruktor instalacji i przyrządów dydaktycznych. Autor formatu Radiolatorium, Noc z Gwiazdami i innych edukacyjnych programów radiowych, twórca warsztatowej pracowni edukacji naukowo technicznej Experymentarium 3Z.

Runo

Poniedziałek 20.00 – 22.00

Podróż będąca muzycznym runem, czyli spójną masą luźno powiązanych ze sobą włókien. Audycja składa się z różnych dźwięków, które mają wspólny cel – pokazać w oryginalny sposób to, co zapomniane – od wierzeń, legend, podań, poszukiwania wspólnoty w ukojeniu, w mistycznym oczyszczeniu czy poprzez powrót do wspólnego przeżywania tajemnicy życia w śpiewie, tańcu i zabawie. Muzyka, w której tlą się fantastyczne i mistyczne światy. Runo istnieje, by łączyć, promować muzykę ponad podziałami.

 

Orlina:

Jestem wokalistką, tekściarską i fanem ostrej muzyki z polotem. Kocham kulturę słowiańską i fascynują mnie pradawne języki europejskie. Z muzyką wszelaką obcuje na co dzień jako nauczyciel muzyki, muzyk i animator kultury. Uwielbiam musical, folk i muzykę, która wie, jak mnie zaczarować. Bez pisania, tworzenia i rozmyślania nad głębszym sensem słów, dźwięków, obrazów nie oddycham. I zawsze lubię stawiać przed sobą nowe wyzwania.

 

Nadar:

Jestem muzykiem, kompozytorem i ogromnym fanem muzyki wszelkich gatunków. Chociaż serce skradła mi nieszablonowa muzyka metalowa oraz wybitna muzyka filmowa i elektroniczna. Drugą moją pasją jest praca studyjna – realizacja dźwięku i sound design, więc i w tym temacie radio jest dla mnie gratką. Lubię być inspirowanym i inspirować innych, dzięki wzajemnej wymianie muzycznych doświadczeń

Warszawski Vibe

Wtorek 18.00 – 19.00

Warszawski Vibe – to najlepsze rozmowy z gośćmi o Warszawie, rekomendacje ciekawych miejsc w stolicy i warszawskich wydarzeń z klimatem. A to wszystko w audycji Warszawski Vibe, której możecie posłuchać w każdy wtorek od 18 do 19, tylko w Radiu Praga

Wywiady i Reportaże w RadioPraga.pl

Sobota 16-18

 

Wywiady i Reportaże to program w którym prezentujemy przygotowane przez nas materiały audio.

Redagują:

Agnieszka Szymańska

Syliwa Maciuk

Ewelina Grzeszczyk

  • HH TALK – Audycja Radio Praga w każdy 2 i 4 wtorek miesiąca od godziny 20.00. 

    H TALK, czyli audycja do cna Hip-Hopowa – jak Hip-Hop długi i szeroki, wielowymiarowo szyta na każdy umysł, ucho i gusta. Myślimy, że każdy znajdzie dla siebie coś dobrego – jak to w tej kulturze dzieje się od zarania dziejów. Wymiana, przepływ wiedzy, umiejętności i zajawka – za to większość świata pokochała Hip-Hop. Nasza audycja to przestrzeń do dyskusji, wspólnych odkryć muzycznych, zaangażowanych treści, głosu podziemia artystycznego, środowisk twórczych, kolektyw. Pragniemy, aby społeczność wokół audycji tworzyła ją z nami – wypowiadała się, dzieliła własną twórczością, opinią, pomysłem na to jak jeszcze można zmiksować ten Hip-Hop!

    HH TALK to:

    RAPOWISKO – „Słuchowisko” o rapie, w którego historię wprowadzi Was Piotr Studencki – entuzjasta kultury Hip-Hop oraz jeden z najlepszych perkusistów działający na warszawskiej Pradze.

    RAPUJ SIĘ KTO MOŻE – Music Set przygotowany przez DJ Blind Nomad / SCYB (Sebastian Cybulski) – mix’y na żywo oraz polecajki najnowszych numerów.

    RAPDYCJA – Dedykowana debiutującym artystom, raperom – poznajcie brzmienie podziemia! Wywiady przeprowadzane przez Maję Kolczyńską.

    HH TALK – Wywiady z gośćmi reprezentującymi filary Hip-Hopu, 4 elementy – DJ’ing, MC (rap), Grafitti i B’Boying – prowadzone przez Vera Icon, wokalistkę, która w swojej sztuce łączy każdy z nich.

     

     

Grzegorz Benda 1954 - 2015

Dziś w nocy odszedł od nas Grzegorz Benda.

Człowiek o wielkim sercu, posiadacz wyrazistego charakteru, dziennikarz, mentor, pasjonat, nauczyciel,

ale przede wszystkim nasz przyjaciel, bez którego radiopraga.pl nie zaistniałoby.

Od ponad dwudziestu lat Grzegorz z konsekwencją realizował swoją radiową pasję, w szczególności promując i rozdając dobrą muzykę w „Rockowej 13”, która na naszej antenie pojawiła się półtora roku temu.

Ciężko jest znaleźć słowa opisujące ogrom straty która właśnie nas spotkała. Mamy nadzieję że gdzieś tam czeka na Ciebie wolne miejsce w ramówce. Spoczywaj w pokoju!


Redakcja

Piotra Szygalskiego wspomina Andrzej Rossa

28 marca zmarł nagle Piotr Szygalski, dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej. Prowadził programy m.in. na antenie TVP 2, TVP Kultura, TVP HD, Rozgłośni Harcerskiej, Radia Wawa, Radia Praga; współpracował z „Playboyem”, „Machiną”, „Maximem” czy Wirtualną Polską. Żegnamy naszego przyjaciela.

To zawsze musiało być miejsce w pierwszych rzędach, nie ważne czy to był pokaz prasowy studenckiej etiudy czy galowa premiera z udziałem gwiazd. A niewielka wada wzroku była tu zapewne tylko pretekstem. Najmniejszy detal filmu miał przecież kluczowe znaczenia – kolor rękawiczek Ryana Goslinga w „Drive”, dyskretny grymas kobiety w duńskim dramacie psychologicznym czy szczegół architektoniczny w najnowszym Bondzie. Wszystko można było potem wykorzystać w wywiadzie, przekuć w smaczną anegdotkę w programie, a – przede wszystkimi – można było godzinami analizować w rozmowach.

Ale zanim powstała zapowiedź filmowa lub zarys wywiadu, w nieodłącznym notesie miękkim ołówkiem trzeba było zapisać jakiś szkic, czasem choćby jeden trop, czy przeczytaną właśnie myśl. Bo żadne zadane pytanie nie mogło być sztampowe, komentarz wtórny, a puenta banalna. Wszystkie zdania musiały lśnić. Sztampa to dla Szygala było największe tabu, a brak polotu w wywiadzie – niewybaczalny błąd. Każda fraza musiała mieć ten charakterystyczny sznyt, przemycać pythonowski żart – zawsze z lekko szelmowskim uśmiechem. Czy to na festiwalowej gali, przed telewizyjną kamerą, w radiowym studio, czy podczas kameralnego spotkania z twórcami.

Ta sama metodyczna pedanteria obowiązywała na festiwalach – wczesna pobudka, bo przecież seanse startowały z samego rana. Łyk kawy i można było rozpocząć filmowy maraton – dokumenty, fabuły, animacje. Klasyka, nowa fala, kino gatunkowe. Minimum trzy seanse dziennie. A wieczorem w festiwalowym klubie dopiero rozkręcało się życie, gęstniał tłum i „sytuacja robiła się baśniowa”. Zawsze można z kimś było przybić piątkę, skrzyżować polemiczne kopie, wbić celną szpilę i dokonać szybkiego przeglądu filmowych aktualności. Albo trwającej do rana filmoznawczo-towarzyskiej wiwisekcji, bo Szygal oglądał po prostu wszystko. A i w branży znał niemal wszystkich.

Czasu nie mogło też zabraknąć na codzienny rytuał. Gruntowna prasówka bez chodzenia na skróty – od „Wyborczej” po „Nasz Dziennik”, od „Przeglądu” po „Do rzeczy”, równo szły dzienniki i tygodniki wszelkiej maści, a na deser koniecznie „Przegląd sportowy”. Felietony, analizy, polemiki, Lis, Ziemkiewicz, Hartmann, Terlikowski – Szygal był medialnie wszystkożerny, w końcu, jak sam mawiał, porządny dziennikarz musi czytać wszystko. I koniecznie, żeby te wszystkie periodyki zawsze były pod ręką – kilka metrów sześciennych domowych archiwów (inspektor ppoż. dostałby zawału).

I nawet, gdy już trochę przestawał się wyrabiać na życiowych zakrętach, to nie zwalniał tempa. A dłuższe niż zwykle noce mniej marnował na sen, a bardziej wykorzystywał na nadrobienie prasowych zaległości, obejrzenie kolejnego serialu czy filmu. Choć powoli kolor tego filmu blakł, rwała się klisza.

No a potem jeszcze ten wredny wirus, wymuszający dystans między ludźmi. To było całkowicie sprzeczne z jego naturą. Ulubiony przez niego Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany. Kina zamknięte na głucho, bezterminowo zawieszone pokazy. Tego było już naprawdę za wiele…