Żywa Galeria świętuje 10-lecie! Wystawa Soni Brzeźniak i koncert Janusza Radka już 27 czerwca! Wstęp wolny!

Żywa Galeria* obchodzi dziesięciolecie! ! Już 27 czerwca zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z udziałem wielowymiarowych twórców. W programie m.in. wernisaż wystawy Soni Brzeźniak, koncert Janusza Radka w towarzystwie TUI TERAS.

 W świecie sztuki, najciekawsze współprace rodzą się tam gdzie granice między jej formami wydają się być płynne. Tak właśnie można zdefiniować współpracę pomiędzy dwójką artystów: Januszem Radkiem, uznanym artystą muzykiem, a Sonią Brzeźniak, malarką, której prace poruszają i inspirują.

To, co łączy tych artystów wydaje się być nićmi tkwiącymi głęboko w ich twórczych duszach. Sonia Brzeźniak jest malarką, zamieszkałą i tworzącą w Warszawie. Charakterystyczne dla twórczości Soni są akrylowe portrety, które łączą surrealizm z głęboką emocjonalnością. W jej obrazach dominuje motyw kobiety, która jest zarówno źródłem miłości, jak i symbolem transformacji i odkrywania siebie. Portretowane przez nią postaci często mają coś z ikon – są dumne, lecz jednocześnie przystępne, to alegoryczne reprezentacje uniwersalnych doświadczeń takich, jak miłość, macierzyństwo czy dojrzewanie.

Pierwsze spotkanie Soni z głosem Janusza Radka pozostawiło niezatarte wspomnienie, miało miejsce podczas przedstawienia „Sen Nocy Letniej”. Poznali się dokładnie po 20latach, od razu okryli, że mają wiele wspólnego w swoim tworzeniu i sposobie postrzegania świata.

Janusz Radek odkrywając malarstwo Soni zyskał nową perspektywę na wizualny wymiar swojej muzyki. Rozmowy, wymiana doświadczeń, doprowadziły do decyzji o współpracy – Sonia dokonała całkowitej transformacji stylistycznej wizerunku scenicznego artysty. Okazało się, że zrozumienie wrażliwości artystycznej ma ogromny wpływ na trafność doboru stylizacji. Janusz Radek o współpracy z Sonią: „Pozwoliliśmy sobie na wydobycie się ze swoich baniek i podjęcie rozmowy, pomiędzy dwójką różnorodnych postaci, w różnym wieku i wzroście, o odmiennych poglądach. Sonia pomaga mi się ubrać i znaleźć płynny związek między tym, jak i o czym śpiewam, a tym, jak mam to wyrazić na zewnątrz. Ja jako stary historyk obserwator, śpiewam jej o szczerości ludzkich intencji, obsługując jej wyobraźnię muzyczną, potrzebę wrażliwości duchowej, którą można usłyszeć w świecie.”

Dla Soni i Janusza, ta współpraca jest nie tylko wspólnym projektem twórczym, ale także podróżą przez świat emocji i ekspresji, która zmienia sposób, w jaki postrzegają sztukę i siebie samych. Oboje tęsknią za sferą piękna i harmonii.  

„W mieście duchów” to tytuł wystawy Soni Brzeźniak, która otworzy się tego dnia. W zebranych pracach odnajdziemy motywy z przeszłości, wspomnień i doświadczeń, które mają kluczowe znaczenie dla naszej teraźniejszości i wpływają na nasze wybory. Wystawa stanie się przestrzenią, w której odkryjemy wewnętrzne rozmowy definiujące naszą obecną tożsamość.

Na koncercie Janusza Radka usłyszymy piękne piosenki o relacjach, często trudnych i nie do wyjaśnienia, ale bez konieczności ich naprawy i analizy. Czucie, współodczuwanie, kontakt i wyobraźnia to druga forma impresji wokalnej przy wykorzystaniu rejestratora dźwięku, loopera. Występ wokalisty wzbogacony zostanie o elementy improwizacji, w dialogu z wystawą i jej gośćmi.

Udostępnij

Kasia Nova w Radio Praga.

Kasia Nova  to wokalistka wielowymiarowa i kobieta renesansu. Od wielu lat z sukcesem odnajduje się w muzyce popularnej, ale też swoją wrażliwość potrafi wykorzystać śpiewając piosenkę

Read More »