Wojciech Lada gościem audycji KROK – Krótkie Rozmowy O Książkach.

Książki Lady zawsze wypełniały białe plamy w polskiej historii, a Bereza nie jest tu wyjątkiem. Opisuje ona jeden z najmroczniejszych epizodów polskiej historii dwudziestolecia.

W nagraniu rozmawiamy o tym, jak każdy obywatel Polski mógł zostać aresztowany i bez podania powodu pozbawiony wolności na trzy miesiące, a w praktyce okres ten mógł być wydłużany w nieskończoność. Poruszamy temat obozu w Berezie Kartuskiej, który powstał w połowie 1934 roku, gdzie władze kierowały według własnego uznania, bez śledztwa i wyroku, osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla systemu.

Omówimy brutalność, która panowała za murami obozu, gdzie nie obowiązywało żadne prawo, a więźniowie byli torturowani fizycznie i psychicznie. Porozmawiamy o tym, jak ekstremalne ćwiczenia i wykonywane prace doprowadzały czasem do śmierci, a już niemal zawsze do trwałej utraty zdrowia nawet młodszych i silnych.

Nie ominie nas temat Wacława Kostka-Biernackiego, który nadzorował funkcjonowanie obozu i miał największy wpływ na zaostrzanie reżimu z każdym rokiem.

Zapraszamy do słuchania.

Udostępnij

W magazynie KROK Marta Półtorak-Chmielowiec

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy Marcina Sobalskiego z Martą Półtorak-Chmielowiec z wykształcenia prawniczkę, na co dzień zajmującym się analityką biznesową. Na zakończenia usłyszycie

Read More »

Mapa dostępności Fundacji Avalon

Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawao dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, dolikwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia

Read More »