Wojciech Lada gościem audycji KROK – Krótkie Rozmowy O Książkach.

Książki Lady zawsze wypełniały białe plamy w polskiej historii, a Bereza nie jest tu wyjątkiem. Opisuje ona jeden z najmroczniejszych epizodów polskiej historii dwudziestolecia.

W nagraniu rozmawiamy o tym, jak każdy obywatel Polski mógł zostać aresztowany i bez podania powodu pozbawiony wolności na trzy miesiące, a w praktyce okres ten mógł być wydłużany w nieskończoność. Poruszamy temat obozu w Berezie Kartuskiej, który powstał w połowie 1934 roku, gdzie władze kierowały według własnego uznania, bez śledztwa i wyroku, osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla systemu.

Omówimy brutalność, która panowała za murami obozu, gdzie nie obowiązywało żadne prawo, a więźniowie byli torturowani fizycznie i psychicznie. Porozmawiamy o tym, jak ekstremalne ćwiczenia i wykonywane prace doprowadzały czasem do śmierci, a już niemal zawsze do trwałej utraty zdrowia nawet młodszych i silnych.

Nie ominie nas temat Wacława Kostka-Biernackiego, który nadzorował funkcjonowanie obozu i miał największy wpływ na zaostrzanie reżimu z każdym rokiem.

Zapraszamy do słuchania.

Udostępnij

CO JEST GRANE FESTIVAL

& WOMEN’S VOICES KOLEKTYW JUŻ W TEN WEEKEND! Już w najbliższy weekend (14-15) czerwca, znany z piknikowej i rodzinnej atmosfery Co Jest Grane Festival powróci

Read More »