Teraz na antenie:

Film ” Polskość”…. ten film to kropla, która da początek postawie obywatelskiej….

Film normalny, zwyczajny jak Polskość. O zwykłych ludziach. Takich, jak każdy z nas.

Marzy mi się, żeby taka była codzienność. Różnimy się od siebie, możemy się ze sobą nie zgadzać a jednak możemy i potrafimy ze sobą rozmawiać i szanować siebie nawzajem. Bez narzucania swojego zdania możemy wyrażać własne poglądy i jednocześnie kochać Polskę. Każdy po swojemu i tak jak potrafi.

Dzięki temu, można poszerzać swoją świadomość. W Polsce skłóconej i pelnej wrogości Polaka wobec Polaka taki film to kropla, która da początek postawie obywatelskiej bez ulegania wpływom politycznej propagandy, na której to politycy zbijają kapitał polityczny i mamią swoich zwolenników. To tylko powiększa polaryzację zamiast budować zgodę i wykazywać konkretne działania. 

Taki film to furtka do przemyśleń, czym patriotyzm jest na codzień. Nie w świetle reflektorów a w konkretnych działaniach. To nie tylko nieustanna walka i próby poszukiwania kolejnych wrogów. W słowach można wiele a w czynach co konkretnie? Walka z kim lub czym? W jakim celu i w imię jakich wartości?

Ktoś zrobił zarzut, że osoby występujące w filmie nie mają pojęcia czym jest prawdziwy patriotyzm.

To sprawdźmy czym on jest według przyjętej definicji.

„Słowo „patriotyzm” wywodzi się od greckiego patria, czyli ojczyzna. Pojęcie to oznacza postawę szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz gotowości ponoszenia za nią ofiar. Patriota przedkłada dobro swojego kraju nad partykularne interesy własne, swojej klasy społecznej, grupy zawodowej czy partii.”

Tu najpierw trzeba zdefiniować poszczególne słowa w definicji głównej. Ludzie zabierający głos w tym filmie, mówią czym ten patriotyzm jest dla nich. O tym opowiadają. Opowiadają też z czym mają problem.

Jeśli weźmiemy pod uwagę religię to konflikt gotowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę sprawy polityczne, to również może się stać konfliktogenne.

Film to badania społeczne. Próby znalezienia kompromisu.

To nie jest takie proste, kiedy człowiek zaczyna sobie zadawać pytania o własny patriotyzm i o to, w jaki sposób przejawia się on w codziennym życiu. 

Takie tematy zawsze wzbudzają kontrowersje a warto rozmawiać o tym otwarcie. 

Czasy się zmieniają a czy redefiniujemy swoje spojrzenie na patriotyzm? Czy stajemy się kimś lepszym od tego naszego „ja” z wczoraj?

Po projekcji odbyła się debata na temat polskości, w której udział wzięli bohaterowie filmu wraz z badaczami Laboratorium Poznania Politycznego IP PAN, którzy odpowiadali także na pytania z publiczności. W dyskusji wzięli udział m.in:

  • dr hab. Marta Marchlewska, prof. IP PAN
  • dr Dagmara Szczepańska 
  • Zuzanna Molenda
  • Jan Błachowicz
  • Siostra Tymoteusza Gil
  • Marek Janowski 
  • Nina Mikołajewicz 
  • dr Agata Kołodziejczyk 

AWa

Udostępnij

Radio Praga na Wawa Gra 2024!

WawaGra 2024 na Stadionie Narodowym – zakończone, lecz niezapomniane! Dwa dni pełne planszówek, emocjonujących turniejów i wyjątkowych atrakcji przyciągnęły tłumy pasjonatów. Strefy tematyczne, prelekcje i

Read More »

Radio Praga w Muzeum Farmacji.

Agnieszka Szymańska ( Radio Praga) rozmawia z Romualdem Demidenko ( Muzeum Farmacji) Zapraszamy na wystawę Ziółka, drzewka, y chruściki znanej malarki, performerki i zielarki.Agnieszki Brzeżańskiej

Read More »