Aktualnie na antenie:

Pokazy spektaklu „Król i morze” Sceny Lubelska 30/32

28 października i 4 listopada w Muzeum Pragi odbędzie się pokaz spektaklu „Król i morze” w reż. Dariusza Kunowskiego z Teatru Scena Lubelska 30/32.

Spektakl poświęcony wybitnemu twórcy prof. Marcinowi Jarnuszkiewiczowi, zmarłemu 5 września 2016 roku, jako swoisty hołd złożony niezwykłemu człowiekowi i artyście.

Marcin Jarnuszkiewicz, reżyser i scenograf teatralny, który znacząco wpłynął na charakter polskiego teatru, pedagog akademicki, człowiek o niezwykłej wrażliwości i poczuciu jak sam mówił „piękna”, zanikający rodzaj twórcy-humanisty.

Spektakl jako „filozoficzny portret” artysty; materiałem, który posłuży do realizacji będzie treść książki „Król i morze” Heinza Janischa (ostatnia praca reżyserska Marcina Jarnuszkiewicza w teatrze w Poznaniu oparta na adaptacji książki), połączona z nagraniami radiowymi i telewizyjnymi (wywiadami) oraz nagranymi rozmowami o Marcinie z rodziną i przyjaciółmi (współpraca z Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie).

„Król i morze” to 21 krótkich opowiastek, które prowokują do myślenia zarówno małego, jak i dojrzałego odbiorcę, otwierają przed nimi nowe sensy i znaczenia. Spektakl – scenki z życia „króla” to w istocie filozoficzne dysputy – prowadzone z kotem, cieniem, morzem, z… samym sobą. Rozważania nad istotą rzeczy – tych błahych, ale i tych bardzo poważnych, analogicznie jak to się miało w życiu twórczym Marcina Jarnuszkiewicza. Przedstawienie na dwóch płaszczyznach – w prostych, a jednak wypełnionych znaczeniem słowach i w obrazach – oszczędnych, nieprzegadanych, skłaniających do refleksji, ale też pozwalających puścić wodze fantazji.

Reżyserii i scenografia: Dariusz Kunowski

Muzyka: Jerzy Kornowicz

Osada: Andrzej Bocian, Katarzyna Żytomirska, Piotr Herbich, Agata Brzozowicz

Terminy:

28 października, godz. 16.00 oraz 4 listopada, godz. 18.00 – Muzeum Pragi. Spektakl jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. 

mkidn.jpg

Udostępnij