Niestety, informacje energetyczne z kraju i całego świata nie są optymistyczne – ceny energii wciąż rosną i na razie nic nie wskazuje na to, aby coś mogło się w tym zakresie zmienić na lepsze. Taka sytuacja pociąga za sobą liczne konsekwencje zarówno w odniesieniu do gospodarstw domowych, jak i biznesów.
Ceny energii wciąż w górę – przyczyny i prognozy
Wystarczy szybki rzut oka na bieżące informacje energetyczne i ekonomiczne, aby dojść do wniosku, że to właśnie silny wzrost cen energii jest jednym z głównych czynników inflacyjnych. Płatności za energię stanowią znaczną część wydatków gospodarstw domowych.
Okres niskich cen energii elektrycznej i gazu zakończył się już kilka lat temu, bo około połowy 2021 r., następnie ceny energii zaczęły gwałtownie rosnąć. Dodatkowo w 2022 r. kryzys energetyczny został zaostrzony z powodu konfliktu między Rosją a Ukrainą, czego efektem dodatkowo był gwałtowny wzrost cen energii na giełdach towarowych, stopniowo przekładający się również na ceny detaliczne.
Śledzenie danych ze sprawdzonych źródeł, takich jak https://biznesalert.pl/category/energetyka/ pozwala dojść do kolejnych wniosków – w nadchodzących miesiącach nadal będziemy odczuwać efekty wzrostu rachunków.
Efekt wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych
Rosnące ceny energii wpływają negatywnie na budżet większości gospodarstw domowych w całym kraju, a w najbardziej nieproporcjonalny sposób wpłyną na osoby o najniższych dochodach. Tym bardziej że gaz oraz paliwa kopalne (czyli te o najwyższym czynniku wzrostu w porównaniu do energii odnawialnej) są źródłami energii, z których korzystają najubożsi.
Tym samym to powszechne poleganie na gazie jako źródle energii oznacza, że niewiele gospodarstw domowych jest przygotowanych na rosnące rachunki. Aby możliwie zmniejszyć to ryzyko, warto śledzić informacje o gazie na stronach, takich jak https://biznesalert.pl/category/energetyka/gaz/ i starać się podejmować działania związane z dywersyfikacją finansów, aby nie dopuścić do prawdziwego kryzysu.
Wpływ wysokich cen za energię na polskie biznesy
Rosnące ceny energii są dużym zagrożeniem dla firm różnej wielkości z niemal każdej branży.
Co dodatkowo utrudnia sytuację biznesową spowodowaną wysokimi cenami energii?
- podwyższone koszty związane ze spłatami pożyczek,
- problemy z dostawami,
- większy nacisk na oszczędności wśród konsumentów.
Konieczne jest również do dodania to, że podobnie jak najuboższe gospodarstwa domowe, tak tutaj to małe firmy ucierpiały najbardziej – ponieważ to właśnie te biznesy są najmniej zdolne do absorbowania nagłych kosztów.