Dwa niezwykłe koncerty. Marek Biliński i Fanfare Ciocarlia.

Chwilę już temu, na zaproszenie agencji Studio Super ekipa naszego radia wybrała się na dwa doskonałe koncerty.

W klubie Niebo na warszawskim Śródmieściu zagrał nestor polskiej muzyki elektronicznej Marek Biliński. Z relacji naszego redakcyjnego kolegi wiemy, że na koncercie nie zabrakło największych przebojów Pana Marka z doskonałymi utworami: „Dom w dolinie mgieł” czy „Ucieczką z tropików”

Krótkie bio ze strony artysty poniżej:

Marek Biliński

jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Popularność solową na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną „złotą płytę” oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981–1985) zajmował pierwsze miejsce. Po resztę info zapraszamy na stronę twórcy.

W Hydrozagadce zagrała zaś pioronująca orkiestra dęta rodem z Rumunii. Fanfare Ciocarilia. Zobaczyć i posłuchać tę grupę to niewątpliwie przeżycie porównywalne z dostąpieniem przedsionku muzycznego raju. Kilkunastu nie młodych ciałem już muzyków z radością w sercu i duszy dało popis dęty o jaki na naszym krajowym podwórku trudno. Zespól ma wyjątkowy kontakt z publicznością, co dało się zobaczyć szczególnie w tak małej sali ( jakże za małej jak na takie zjawisko jak Fanfare) jak Hydrozagadka.

Krótkie bio o zespole z Wikipedii.

Fanfare Ciocărlia (pisane też jako Ciocârlia) – orkiestra dęta pochodząca ze wsi Zece Prăjini w północno-wschodniej Rumunii. Członkowie zespołu zaczynali od grania na weselach i chrztach w pobliskich wioskach. W październiku 1996 roku niemiecki producent muzyczny Henry Ernst przybył do Zece Prăjini i namówił kilku tamtejszych muzyków do zrzeszenia się w zespół muzyczny. Zdecydowali się na nazwę Fanfare Ciocărlia – Fanfare to francuskie słowo, które przeszło do języka rumuńskiego i określa orkiestrę dętą, zaś Ciocărlia to rumuńskie słowo określające skowronka. Od czasu, gdy zostali odkryci przez Ernsta, który jest ich menedżerem, odegrali około tysiąca koncertów w pięćdziesięciu krajach świata.

Ich styl muzyczny pochodzi głównie od tradycji muzyki tanecznej romskiej i rumuńskiej, ale używają też elementów z muzyki tureckiej, bułgarskiej, serbskiej i macedońskiej. Słyną z szybkich i skomplikowanych rytmów, staccato na klarnecie i solo na saksofonie i trąbce, czasami przekraczających tempo 200 uderzeń na minutę.

Udostępnij

W magazynie KROK Marta Półtorak-Chmielowiec

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy Marcina Sobalskiego z Martą Półtorak-Chmielowiec z wykształcenia prawniczkę, na co dzień zajmującym się analityką biznesową. Na zakończenia usłyszycie

Read More »

Mapa dostępności Fundacji Avalon

Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawao dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, dolikwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia

Read More »