W roku 2009 stworzony został jedyny w swoim rodzaju, interaktywny, popularnonaukowy format radiowy. Eksperymentalny program dla sceptyków i pasjonatów nauk ścisłych, w łatwej do przełknięcia porcji wiedzy z zakresu szeroko rozumianych nauk przyrodniczych… Wyjątkowa lekcja do słuchania której zaproszony jest każdy - w wieku od 5 do 105 lat. Radiolatorium to oryginalny autorski program radiowy. To misja popularyzacji nauki i techniki, historii nauki, kultury materialnej a przede wszystkim pasja ludzi ciekawych świata… 

Od ponad dekady na antenie radiowej załoga Radiolatorium w lekki, niekonwencjonalny, czasem zabawny sposób prezentuje garść odkrywczych informacji, faktów, odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązania niecodziennych problemów, podróże w czasie i przestrzeni oraz spotkania z niezwykłą techniką. Zamieniamy nasze studio radiowe w interaktywne laboratorium, w którym bawimy się nauką i techniką… i zachęcamy do swobodnego i radosnego eksperymentowania, które traktujemy jak quiz… w ramach którego pytania zadajemy samej mamie Przyrodzie, jednocześnie próbując przyłapać ją na gorącym uczynku. Radiolatorium. Edukacja, inspiracja i przełamywanie stereotypów w postrzeganiu fizyki, matematyki, chemii i techniki… Radiolatorium – słuchaj by WIEDZIEĆ więcej…


Jako premierowe do emisji na antenie Radia Praga, wybraliśmy jubileuszowe, czterechsetne wydanie programu. W prologu audycji umieściliśmy krótką, historyczną pigułkę dźwiękową oraz słów kilka o idei na dobry początek. A dalej już w zwykłym trybie, czyli jeden temat na jedno wydanie. I tak mamy nadzieję pozostanie, jeśli Wam się spodoba.


Od roku 2013 emisyjna załoga Radiolatorium to:

Pani Małgosia (Małgorzata Wilczak, prowadząca program).
Jest dyplomowanym nauczycielem z patentem, pasją i praktyką. Miłośniczka literatury - głównie popularnonaukowej – muzyki filmowej i podróży, z których przywozi pamiątki rozmaite a edukacyjne zabawki zwłaszcza. Potrafiła w sposób perfekcyjny połączyć wieloletnie doświadczenie pedagogiczne z działalnością w zakresie edukacji nieformalnej i szeroko rozumianej popularyzacji nauki. Oprócz cyklicznej audycji Radiolatorium prowadziła radiowy blok programowy „Noc z Gwiazdami”, poświęcony astronomii, astronautyce i zagadnieniom związanym z badaniem kosmosu. 

Pan Paweł (Paweł Pasterz, prowadzący program, autor scenariuszy, odpowiedzialny za montaż programów).
Z wykształcenia plastyk i architekt z zamiłowania popularyzator nauki i radiowiec. Pasjonat kultury, nauki i techniki. Kolekcjoner pamiątek kultury materialnej. Uwielbia Gwiezdne Wojny, pojazdy na lądzie i w przestrzeni oraz w miniaturze... lokomotywy, statki kosmiczne, magnetofony szpulowe, generatory wysokonapięciowe i pomoce naukowe czyli technikę w każdej skali. Projektant i konstruktor instalacji i przyrządów dydaktycznych. Autor formatu Radiolatorium, Noc z Gwiazdami i innych edukacyjnych programów radiowych, twórca warsztatowej pracowni edukacji naukowo technicznej Experymentarium 3Z.

 

Emisja na antenie

Środy, godz. 17:00 - 18:00