Gościem jest dr. Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz analityk Centrum Studiów Polska-Azja w Warszawie.
Z dr. Michałem Lubiną rozmawiam o Birmie, dyktaturze, faszyźmie buddyjskim, transformacji po 2011r i liderce opozycji Aung San Suu Kyi.

Aktualnie Birma przechodzi wielkie reformy polityczne i gospodarcze. W Polsce nadal ten kraj pozostaje mało znany. "Niestety, w polskiej polityce zagranicznej, Birma ma pięciorzędne znaczenie. To w pewnej mierze zrozumiałe, ale krótkowzroczne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że Azja staje się najważniejszym kontynentem na gospodarczej mapie świata. Nie wykorzystaliśmy swojej szansy w Birmie, która jest rynkiem 60 mln ludzi" - powiedział dr. Michał Lubina agencji PAP.


Michał Lubina jest naukowcem, podróżnikiem i publicystą. Niedawno wydał książkę "Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie (1948-2013), a w audycji mówimy o jego  najnowszej książce wydawnictwa TRIO "Birma" z serii Historia państw świata w XX i XXI w. Pierwszej historii Birmy w języku polskim. Książka napisana jest lekkim i barwnym językiem.