Chce mi się z Tobą gadać...

W każdy wtorek między 20 a 21 będziemy się wsłuchiwać w to, co mają do powiedzenia moi Goście. Pasjonaci, którzy kroczą swoją ścieżką, swoje w życiu przeszli, swoje w życiu osiągnęli. Sukces rozumieją niekoniecznie jako dobrobyt finansowy, ale przede wszystkim jako rozwój duchowy, intelektualny, rozwój pasji i dążenie do realizacji swoich marzeń. Równocześnie są gotowi, aby dzielić się doświadczeniami, opowiadać o swojej drodze życiowej: sukcesach, wyzwaniach oraz zmaganiach.

Zasłuchajmy się razem!

#81 Chce mi się gadać z Adamem Zadrożnym i Michałem Bejgerem o odkryciu fal grawitacyjnych

14 września o 5.51 pierwszy „zaćwierkał” detektor LIGO w Waszyngtonie. 7 milisekund później pozaziemski sygnał sprzed ponad miliarda lat świetlnych dotarł do Luizjany. Pracujący w projekcie astrofizycy głęboko wstrzymali oddechy i zabrali się do skrupulatnych analiz. Po kilku miesiącach mieli pewność: Albert Einstein znowu miał rację… A wiemy to dzięki pięknej kosmicznej katastrofie.

Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Michał Bejger z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk są członkami Virgo-POLGRAW, czyli piętnastoosobowego polskiego zespołu badawczego, który uczestniczy w międzynarodowych poszukiwaniach fal grawitacyjnych przewidzianych przez ogólną teorię względności. Adam bierze udział w analizie danych gromadzone przez detektory LIGO i Virgo oraz w poszukiwaniu, towarzyszących zdarzeniom kosmicznym, błysków optycznych. Michał jest zaangażowany w proces modelowania źródeł oraz bada astrofizyczne właściwości układów podwójnych.

Zapraszam, Agata Koczowska