Chce mi się z Tobą gadać...

W każdy wtorek między 20 a 21 będziemy się wsłuchiwać w to, co mają do powiedzenia moi Goście. Pasjonaci, którzy kroczą swoją ścieżką, swoje w życiu przeszli, swoje w życiu osiągnęli. Sukces rozumieją niekoniecznie jako dobrobyt finansowy, ale przede wszystkim jako rozwój duchowy, intelektualny, rozwój pasji i dążenie do realizacji swoich marzeń. Równocześnie są gotowi, aby dzielić się doświadczeniami, opowiadać o swojej drodze życiowej: sukcesach, wyzwaniach oraz zmaganiach.

Zasłuchajmy się razem!


#04 Chce mi się gadać z...  Marcinem Stolarskim

Dr inż. Marcin Stolarski ma kłopot z krótką odpowiedzią na pytanie kim jest z wykształcenia. Informatyk, radioelektronik i specjalista od telekomunikacji w jednej osobie.

Marcin pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN i wraz z zespołem specjalistów był odpowiedzialny za budowę satelitów Brite, czyli Lema i Heweliusza, a dokładnie za jego sprawną komunikację i przesył danych do stacji na naszej planecie. Znawca i wielbiciel fal radiowych na co dzień znęca się nad komputerami na Ziemi tak, aby w przestrzeni kosmicznej zapobiec awariom. Zmraża je, podgrzewa, poddaje wstrząsom. Lepiej radzi sobie z przewidywaniem i rozwiązywaniu problemów w kosmosie niż z naszą codziennością. Jeszcze na studiach musiał się nauczyć, jak myśli przeciętny człowiek, aby dopasować się do wymogów, jakie stawia przed uczniami polski system edukacji. Udało się. Do dziś jednak miewa problemy z trafieniem do domu, gdy wypuści się w świat na rowerze :-)

Ambicją Marcina jest nie tylko eksplorowanie kosmosu i fal radiowych. Ma dar popularyzowania nauki, co udowodnił wygrywając polską edycję konkursu dla młodych naukowców organizowanego przez Centrum Kopernika, Fame Lab 2013 oraz będąc ekspertem w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Przetestowałam – w ciągu 15 minut wytłumaczył mi, czym są bozony Higgsa :-)


Dla rozbudzenia Waszego apetytu zachęca do obejrzenia:

- Marcina w akcji podczas Fame Laba:
https://www.youtube.com/watch?v=mOcOZr0eIMI&list=UUuaSMQWO4ZG4EMSXRL0fldA

- reportaż o projekcie Brite:
https://www.youtube.com/watch?v=v2NR44gxK6Y